:جستجو
زمان
 

دوشنبه 15 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : آن كس كه در عيب خود بنگرد از عيب جويي ديگران باز خواهد ماند .
 
 

سوال دوم

 مربي عزيز ، منظور از پوشش كامل براي دختران چيست و از چه سني حجاب واجب مي شود؟ 

دختر خوبم ، خداي مهربان در وجود همه ي دختران حالتي به نام شرم و حيا قرار داده  است ، يعني اين كه دوست دارند خود را بپوشانند و از نگاه بيگانگان در امان باشند .
اين حالت كه از فطرت انسان سرچشمه مي‌گيرد ، در سنين كودكي بيدار مي شود و در دورة تكليف دختران ، شكل جدّي تري به خود مي گيرد ، به عبارت ديگر هر چه به زيبايي دختر( كه هديه اي از طرف خالق  زيبايي‌ها است ) افزوده مي شود ، به صورت خود جوش ، شرم و حيايش بيشتر مي شود ، در نتيجه ميل دروني او به پوشيدگي و دوري از چشم نامحرمان هم افزايش مي يابد ، و اين چيزي نيست كه از بيرون به دختر تحميل شود .
بنابراين رعايت حجاب از هفت سالگي به تدريج شروع و در نه سالگي (همزمان با سن تكليف دختران) كامل مي شود و هر چه سن دختران بالاتر مي رود با زياد شدن كمالات و زيبايي‌ها شكل كامل تر و جامع‌تري به خود مي‌گيرد .
پس رعايت حجاب نوعي حفاظت از نعمت هاي ويژه ي خداوندي است كه به خانم ها عطا شده است. هر چه زيبايي و موهبت هاي الهي بيشتر باشد ، به شكرانه ي آن ، سپر دفاعي قوي تري لازم است . ضمناً‌ در كهن سالي كه زيبايي و دلربايي خانم ها كاسته مي شود ، قانون پوشش نيز تخفيف مي يابد .
امّا دختر گلم ، منظور از حجاب از ديدگاه اسلام عبارت است از : « پوشاندن تمام بدن غير از قرص صورت و دست ها ، بدون آرايش »
دخترم ، بد نيست بداني حجاب كامل از نظر پيامبر  عزيزمان اين گونه تعريف شده است : « ... هر چه را پيراهن نپوشاند ( لباس معمولي خانه ) برادر و فرزند پسر ببينند ، امّا زن براي نامحرمان ، بايد چهار پوشش داشته باشد :
 1- پيراهن ، 2- روسري ، 3- شلوار ، 4- چادر » 1
فرزندم ، اگر اسلام را به عنوان آيين كامل پذيرفته ايم ، بايد فرمان پيامبر اسلام را نيز با جان و دل بپذيريم و بدانيم كه نتيجه پذيرش فرمان پيامبر ، آرامش دنيا و آسايش آخرت است .
پی نوشت ها:

مجمع البیان ج155/4


پایان سوال دوم

 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد