:جستجو
زمان
 

دوشنبه 15 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : كمترين حق خدا بر عهده شما اين است كه از نعمت هاي الهي در گناهان ياري نگيريد .
 
 

سوال ششم

مربي خوبم، نظر شما درباره ي مدها، مدل هاي جديد لباس ها و همين طور رنگ هاي مختلف آنها چيست؟

فرزند نازنينم ، خداي مهربان در قرآن كريم جمله اي زيبا درباره ي لباس فرموده است :
« اي فرزندان آدم ، در حقيقت ما براي شما لباسي فرستاديم كه اندام شما را مي پوشاند و مايه ي زيبايي و زينت شماست ، ولي بهترين پوشش ، لباس تقوا است . »  1
اين آيه ، اهميت لباس و پوشش از نظر قرآن را آشكار مي سازد . امّا اگر لباسي در يك زمان مد شدو آن مد با نكات ذكر شده در اين آيه ، يعني : « پوشش ، زينت و تقوا » سازگار بود يقيناً مورد قبول اسلام است . ولي اگر با اين موازين موافق نبود ، حتي اگر بيشتر مردم آن را به عنوان « مد » بپذيرند از ديدگاه دين مردود است .
پس لازم است دختران مسلمان از پوشيدن لباس هاي نازك ، تنگ و بدن نما كه غالباً توسط افراد غافل و مغرض و با نيات پليد و بعضاً مجموعه هاي مخالف با دين در خارج از كشور به جامعه عرضه مي شود پرهيز كنند و از زمان تكليف ، مراقب پوشش خود باشند .
در اينجا حكايت آموزنده اي را از پيامبر اسلام ( صلي الله عليه و آله ) نقل مي كنيم :
« عايشه مي گويد : روزي خواهرم اسماء ( كه مدتي از سن تكليفش گذشته بود ) در حالي‌كه لباس‌هاي نازك و بدن نما پوشيده بود ، به خانه ي پيامبر آمد . چون پيامبر خواهرم را ديد صورتش را برگرداند و فرمود : « اي اسماء ، چون دختر به سن تكليف مي رسد ، نبايد چيزي از بدنش ديده شود مگر اين و اين ( و اشاره فرمود به چهره و دست ها از مچ به پايين ) . » 2
درباره ي رنگ لباس نيز روانشناسان بر اين نظرند كه انسان هنگام نگاه كردن به اجسام با رنگ روشن احساس مي كند كه آن چيز به او نزديك تر از فاصله ي اصلي است در حالي كه اجسام تيره رنگ را احساس مي كند كه از او دورتر  مي شود . پس پوشش تيره براي زنان ( در بيرون خانه ) موجب مي شود كه از ديد مردان دورتر جلوه نمايد .
اگر چه رنگ مشكي براي چادر و لباس الزامي نيست ولي بهترين انتخاب است ، چرا كه رنگ تيره موجب تحريك نامحرم نمي شود .
پس دختر خوبم ، بدان كه حساسيت و ضربه پذيري دختران جوان به لحاظ جذابيت هايي كه دارند ، ايجاب مي‌كند بنا بر يك انگيزه ي دروني كه در آفرينش آنها موجود است در حجابي مطلوب قرار گيرند كه مانع طمع و آرزوهاي پست ديگران باشد( و اين قانون آفرينش است كه موجودات لطيف و آسيب پذير را در پوششي محفوظ دارد ) و مراقب باشند فريب زرق و برق لباس هايي را كه با آرمان دختران مسلمان مغايرت دارد نخورند .
پی نوشتها
 

1 - سوره اعراف :26
 
2 - سنن ابي داود: ج4/64
 

پایان سوال ششم
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد