:جستجو
زمان
 

شنبه 13 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : شايسته نيست به سخني كه از دهان كسي خارج شد گمان بد ببري چرا كه براي آن برداشت نيكويي مي توان داشت .
 
 
  
 

 
 

حضرت ابراهیم (عليه السلام) 


خلاصه ي داستان حضرت ابراهیم (عليه السلام) ( قسمت دوّم ):

حضرت ابراهیم (عليه السلام) تصـمیم خود را عملی ساخت و روزی که مردم برای برگــزاری مراسم عید از شهر بیرون رفتــند به بهـانه ی بیماری در شهر ماند و با تبری که قبلاً تهیّه کرده بود به بُتخانه آمد و وقتی غذاهائی که آن مردم نادان در مقابل بُتها گذاشته بودند را مشاهده کرد از روی مسخره به آنها گفت : « چرا غذا نمی خورید ؟ چرا حرف نمی زنید ؟ »
سپس همه ی بُتها را به جُــز بُت بزرگ در هم کوبید و تبر را به گردن او انداخت .
مردم پس از گردش و تفریح به هنگام غروب به شهر بازگشتند و به سراغ بُتها رفتند که با منظره ی حیرت انگیزی روبرو شدند .
بُـتهائی که با رنجهای فراوان تراشیده و هزینه های زیادی برای تهیه و نگهداری آن صرف کرده بودند همگی خُرد و قطعه قطعه شده و روی زمین ریخته و فقط بُت بزرگ سالم مانده بود .
آنها که از دشمنی ابراهیم (عليه السلام) با بُتها خبر داشتند سُراغ او رفتند و از او دلیل این کار را پرسیدند . ابراهیم (عليه السلام) پاسخ داد :
« بلکه آن بُـت بُزرگ این کار را کرده است » و با این جمله آنها را به فکر فرو برد . امّا غیر از عدّه ی کمی که به اشتباه خود پی بُردند ، بقیّه ی مردم تصمیم گرفتند که از ابراهیم (عليه السلام) انتقام بگیرند .
نمرود در یک دادگاه ساختگی حکم سوزاندن ابراهیم (عليه السلام) را صادر کرد و مردم ناآگاه ، کوهی از هیزم را برای سوزاندن پیامبر خُدا آماده کردند و پس از روشن کردن آتش با مَنـجِنیـق از فاصله ای دورتر ، ابراهیم (عليه السلام) را در آتش انداختند .
مردمی که برای تماشای مجازات ابراهیم (عليه السلام) جمع شده بودند ، بر خلاف انتظار و با کمال تعجُّب مشاهده کردند که او صحیح و سالم میان آتش نشسته و اطراف او به صورت باغی سرسبز و خُرّم در آمده است .
آری این مُــعـجزه ی بزرگِ الهی باعث شکست نمرود و نمرودیان و پیروزی و سربلندی ابراهیم (عليه السلام) شد .
بعد از این ماجرا ، پیامبر بزرگ خدا با نمرود و همینطور ستاره پرستان ، ماه پرستان و خورشید پرستان ، به مبارزه برخواست و در تمام مُبارزات با بیان دلایل روشن آنها را محکوم و به خُـدا پرستی دعوت نمود که البته در این مبارزه نیز به یاری خُداوند ، پیروزی از آنِ ابراهیم (عليه السلام) شد .
خُــداوند به حضرت ابراهیم (عليه السلام) دو فرزند به نامهای اسماعیل و اسحاق عطا فرمود که آن حضرت با کمک اسماعیل خانه ی کعبه را بنا نهاد .

 
 
منبع و مأخذ : کتاب تاریخ انبیاء ، نوشته ی رسولی محلاتی

پايان داستان
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد