:جستجو
زمان
 

سه شنبه 9 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي فرمايند : بخاطر نيّت آخرت خداوند دنيا ميدهد ، اما بواسطه نيّت دنيا آخرت نميدهد .
 
 

 


حضرت یوسف (عليه السلام)

 

 

خلاصه ي قصه ي حضرت يوسف ( عليه السلام ) (قسمت دوم):

به همراه يوسف ، دو نفر از خدمتگزاران پادشاه مصركه متهم به مسموم كردن پادشاه بودند نيز وارد زندان شدند . آنها كه علم و كمال و ادب يوسف را مشاهده نمودند ، خواب هاي خود را براي يوسف تعريف كردند .

يوسف ، قبل از تعبير خواب ، آن دو را نصيحت و به خدا پرستي دعوت كرد و خواب آشپز كه ( نان روي سرش بوده و پرندگان از آن مي خوردند ) را به دار آويخته شدن و خواب شرابدار پادشاه را كه ( آب انگور مي‌گرفته )آزاد شدن از زندان تعبير كرد . اما به شرابدار گفت كه پس از آزادي سفارش او را به پادشاه بكند .

شرابدار پادشاه پس از آزادي ، سفارش يوسف را فراموش كرد و يوسف مدتي را در زندان ماند .

پادشاه مصر در خواب ديد كه هفت گاو لاغر ، هفت گاو چاق را خوردند و هفت خوشه ي سبز گندم كنار هفت خوشه ي خشك بودند . دانشمندان مصر از تعبير خواب پادشاه در ماندند . اما يوسف اين خواب را به هفت سال پر باران كه بايد در آن گندم ذخيره كنند و پس از آن هفت سال قحطي و خشك سالي تعبير كرد . پادشاه با اين تعبير ، پيشنهاد آزادي يوسف را داد . اما يوسف آزادي خوب را مشروط به اثبات بي گناهي خود كرد . پس از اثبات بي گناهي و آزادي ، پادشاه يوسف را به مقام خزانه داري كشور مصر(يعني جانشين عزيز مصر) منصوب كرد و به اين ترتيب يوسف اداره ي امور مصر را به دست گرفت و در سالهاي پرنعمت ، گندم زيادي در انبارها ذخيره كرد .

در زمان خشكسالي ، برادران يوسف نزد او آمدند و در حــالي كه او را نمي‌شناختند از او تقاضاي گندم كردند . يوسف ضمن دادن گندم و برگرداندن پول آنها از ايشان خواست در مراجعه ي بعدي بنيامين را هم به همراه خود بياورند .

آنها در مراجعه ي بعدي ، ضمن قسم براي پدرشان ، با عهد و پيمان بر مراقبت از بنيامين ، او را هم با خود نزد يوسف آوردند . يوسف با نقشه اي ، خود را به بنيامين معرفي كرد و با قرار دادن پيمانه ي طلاي پادشاه در بار گندمش او را به اتهام دزدي نزد خود نگهداشت .

ادامه دارد...

 
منبع و مأخذ : کتاب تاريخ انبیاء ، نوشته ی رسولی محلاتی

پايان قسمت دوم

 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد