:جستجو
زمان
 

دوشنبه 15 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : بسا سخني كه از حمله‌ي مسلحانه كارگرتر است .
 
 
  
 

حضرت آدم (عليه السلام) 


 خلاصه ی داستان حضرت آدم (عليه السلام):

اراده ی خداوند بر این قرار گرفت که پس از آفرینش آسمانها و زمین و خلقت فرشتگان و جِنها و حیوانات و گیاهان و بعد از انقراض انسانهای اوّلیّه ، نماینده ای را در زمین بیافرید که اشرف مخلوقات باشد . با وجود اعتراض فرشتـــگان ، پروردگار عالمیان « آدم » را از گِل آفرید و از روُح خود در آن دمید و به فرشتگان دستور داد به او سجده کنند ، همه ی فرشتگان فرمان خدا را اجراء کردند به جُز« ابلیس » که البته از گروه جنّ بود و به دلیل کثرت عبادت مهمان ملائکه بود .
ابلیس که از آن به بعد شیطان نام گرفت با خود خواهی به خدا گفت : ' من از آدم بهتــرم چون مرا از آتــش آفـریده ای و او را از خاک خـــلق کرده ای ' به همین علّت شیطان از درگاه خداوند و از جمع فرشتگان اخراج شد و کینه ی آدم و فرزندان او را در دل گرفت و از خُداوند تا روز قیامت مُهلت خواست .
خُداوند از اضافه ی گِل آدم ، همسری برای او آفرید و « حوّا » نیز همانند آدم خلقتش کامل گردید . سپس برای این دو منزلگاهی در یک باغ زیبای آسمانی که شبیه بهشت بود قرار داد و به آنها برای خطر فریب شیطان هُشدار داد و برای امتحان آنها ، خوردن میوه ی درختی را در آن باغ بهشتی ممنوع کرد امّا انواع و اقسام نعمتها و لذّتهای مادّی و معنوی را در اختیارشان قرار داد .
شیــطان با ظاهری فریبنده به آن باغ بهشــتی وارد شد و خود را بصـورت دوست دلسوز آدم و حوّا نشـان داد و با این نیـرنگ که ' اگر از آن میوه بُخورید تبدیل به دو فرشته می شوید و همیشه در این بهشت زیبا می مانید ' آن دو را فریب داد .

آدم و حوّا پس از خوردن میوه ی آن درخت ، از بهشت آسمانی اخراج شدند و برای ادامه ی زندگی به زمین فرود آمدند . آنها از کار خود توبه کردند و خداوند به واسطه ی نام مبارک پنج نور مقدّس ( پیامبر(صلي الله عليه و آله)، علی(عليه السلام) ، فاطمه ( علیها السلام ) ، حسن و حسین (عليهما السلام)  که نورآنها قبل از آفرینش همه ی موجودات خلق شُده بود توبه ی آنها را پذیرفت .
زندگی جدید اوّلین زن و مرد از آخرین نوع بشر در زمین خاکی شروع شُد و تلاش برای گذران زندگی و تأمین مسکن و معاش آغاز گردید .
خداوند فرزندانی را به آدم و حوّا عطا فرمود که از بین دُختران و پسران ، سه پسر به نامهای : هابیل ، قابیل و شیث از همه مشهُورترند . آدم به فرمان خدا هابیل را که از جهت ایمان و اعتقاد شایسته تر بود به جانشینی خود برگُُزید و نشانه ی آن را پذیرش قُربانی یکی از پسران آدم از طرف خُداوند اعلام کرد . با قبولی قُربانی هابیل ، قابیل که برادر بُزرگتر بود با فریب شیطان برادرش را کُشت و اوّلین قتل در نسل آدم به خاطر حسادت اتّفاق اُفتاد . البته قابیل به آرزویش نرسید و خداوند فرزند دیگری بنام شیث به آدم داد که او جانشین پدر شُد .
حضرت آدم به اختلاف روایات بین 930 تا 1040 سال عمر کرد ، مدفن این پیامبر خُدا در نجف و در کنار مرقد مطهّر حضرت علی است.
 

منبع و مأخذ : کتاب تاریخ انبیاء ، نوشته ی رسولی محلاتی

پايان داستان

 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد