:جستجو
زمان
 

چهارشنبه 30 مرداد 1398

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : غيبت كردن تلاش ناتوان است .
 
 

 
 
 

حضرت صالح (عليه السلام)

 
 
خلاصه ي داستان حضرت صالح (عليه السلام):
     
حضرت صالح (عليه السلام) از طرف خداوند برای هدایت قوم ثمود که خود یکی از آنها بود انتخاب شد . 
قوم ثمود در سرزمین « حجر » زندگی می کردند . این سرزمین بین سوریه و عربستان قرار دارد و هنوز هم آثاری از خانه های آنها در آن موجود است . 
قوم ثمود مردمی مُتمدّن بودند . آنها با مهارت خاصّی از کوهها برای خود قصر می ساختند و از دشتهای سرسبز نیز برای سکونت استفاده می کردند و در کنار باغ ها و کشتزارها و چشمه سارها و نخلستانها زندگی آسوده و خوشی داشتند . ظاهراً آنان زمستانها را در خانه های کوهستانی و تابستانها را در باغ های سرسبز می گذراندند . قوم ثمود بین 300 تا 1000 سال عمر می کردند .
کم کم بت پرستی و فساد بین مردم شیوع پیدا کرد و خدای متعال برای هدایتشان حضرت صالح (عليه السلام) را که از نظر علم و عقل و احترامِ ، خانواده معروف و مُمتاز بود فرستاد .
حضرت صالح (عليه السلام) نیز با یادآوری نعمتهای بی شُمار خداوند آنها را به توبه و آمرزش از خداوند دعوت فرمود .
مردم با دعوت حضرت صالح (عليه السلام) مخــالفت کردند و در پاسخ به او گفتند : « بی شک تو جادو زده شده ای و عقـلت را از دست داده ای ، مگر تو بشری مثل ما نیستی ؟ پس چگونه خود را پیامبر مُعرفی می کنی ؟ اگر راست می گوئی ، مُعجزه و نشانه ای برای اثبات پیامبریت بیاور و از پروردگارت بخواه که از دل کوه شُـتر مادّه ی قرمز رنگِ حامله ای بیرون بیاورد . »  
حضرت صالح (عليه السلام) به قدرت خُــدا آن شُـتر را از کوه بیرون آورد . امّا با این مُعجزه فقط تعداد کمی ایمان آوردند و بقیّه ی مردم اتهام جادوگری به پیامبر خدا زدند .
خُداوند برای امتحان مردم آب رودخانه ی شهر را به صورت یک روز در میان ، بین مردم و شُــتر تقسیــم کرد ، یعنی یک روز مردم از آب استفاده می کردند و یک روز شُـــتر ش در عوض آن روز شُـتر به همه ی مردم شهر شیر می داد .
افراد گمراه که این مُعجزه را نشانه ی پیروزی حضرت صالح (عليه السلام) می دانستند ، نُـــه نفر از افراد سنگدل و بی ایمان را برای کشتن حضرت صالح (عليه السلام) تشویق کردند ، امّا چون موفّق به این کار نشدند شُـتر صالح را کُشتند و خداوند نیز سه روز به آنها مُهلت داد تا توبه کنند ولی چون حاضر به توبه نشدند صاعقه ی آسمانی تمام آن مردم گُنهکار را نابود کرد  
حضرت صالح (عليه السلام) و پیروانش که از این عذاب نجات یافتند به سرزمین دیگری مُهاجرت کردند .

منبع و مأخذ : کتاب تاریخ انبیاء ، نوشته ی رسولی محلاتی


پايان داستان
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد