:جستجو
زمان
 

سه شنبه 9 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : جه بسا كساني كه با ستايش ديگران فريب خوردند .
 
 

 


حضرت هود (عليه السلام)


خلاصه ي داستان حضرت هود (عليه السلام):

حضرت هود (عليه السلام) از پيامبران بُـزرگواري بود که هم اخلاقي پسنديده و عالي داشت و هم از نظر زيبائي ظاهر و آراستگي اندام در ميان مردم خود مُمتاز بود . در واقع خُداوند متعال ، کمالات ظاهري و معنوي را يکجا در او جمع فرموده بود .
اين پيامبر الهي در سنّ چهل سالگي از طرف خُداوند مأمور شد تا قوم « عاد » را از عادتهاي ناپسند و رفتار زشتي که به آن اُنس گرفته بودند باز دارد و از عذاب سخت خدا بترساند .
قوم عاد مردمي ثروتمند و قوي هيکل با عمرهاي طولاني بودند که در سرزمين « احقاف » که بسيار سرسبز و پر آب و حاصل خيز بود زندگي مي کردند و همين ثروت بسيار و عمر طولاني ( که تا 500 سال نيز گفته شده است ) بيشتر آنها را به غفلت و بي خبري و غرور کشانده بود ، تا جائي که هر کس قدرت و نيروي بيشتري داشت به زير دستان خود ستم مي کرد . به تدريج اين مردم خودخواه از پرستش خداي بزرگ فاصله گرفتند و به بت پرستي روي آوردند .
در اين وقت ، خداوند حضرت هود (عليه السلام) را که از همان شهر و ديار بود و تمام شرايط پيامبري را داشت براي هدايتشان فرستاد و او با صبر و حوصله ي فراوان دعوت آسماني خود را به گوش آن مردم رساند و آنها را نصيحت کرد و نعمتهاي بي شمار خُداوند بُـزرگ را بر آنان برشمرد .
اما آن مردم خيره سر ، به جاي اطاعت از سُخنان خير خواهانه ي پيامبرشان با او مخالفت کردند و ضمن اينکه نسبت ناداني و دروغگوئي به او مي دادند او را مورد آزار و اذيّت خود قرار دادند .
حضرت هود (عليه السلام) آنها را به عذاب الهي تهديد کرد امّا مردم غافل پاسخ دادند که : « ما هرگز عذاب نخواهيم شد » .
قوم عاد بر اثر کُفر و بُت پرستي ابتدا دچار خُشک سالي شدند ، امّا با ادامه ي کارهاي زشت ، عذابي وحشتناک بر آنان فرود آمد . ابري سياه که در دل خود عذابي سخت داشت آسمان را فرا گرفت ، مردم که فکر کردند ابر باران زاست ، ابتدا خوشحالي کردند ولي با رسيدن ابر در بالاي سر آنها بادي ســرد وزيدن گرفت و همه ي آنها را در مدّت هفت شب و هشت روز به مجــسمه هائي بي جان تبديل نمود و نهايتاً آن شهر زيبا ، زير شنهاي بيابان ناپديد شد .
حضرت هود (عليه السلام) و پيروانش که در زمان عذاب بيرون از شهر بودند ، نجات يافتند و زندگي جديدي را آغاز کردند .
 

منبع و مأخذ : کتاب تاريخ انبیاء ، نوشته ی رسولی محلاتی

پايان داستان


 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد