:جستجو
زمان
 

دوشنبه 8 آذر 1400

 
 
ورود اعضاء
   
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
.پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي فرمايند : بخاطر نيّت آخرت خداوند دنيا ميدهد ، اما بواسطه نيّت دنيا آخرت نميدهد .
 
 


6 - آداب نظم در خانه

(ماجراهاي محمد و فاطمه)


مامان، مشغولِ آماده کردن شام بود که فاطمه، عصبانی و ناراحت، پیش مامان اومد و گفت: مامان! این محمد وسایلش رو جمع نمی‌کنه، دیگه از دستش خسته شدم، اتاقمون همیشه نامرتب و بهم ریخته‌اس.
مامان یه لیوان آب دست فاطمه داد و گفت: یه کم آب بخور تا ببینم چی شده و بعد محمد رو صدا کرد.
محمد که اومد، مامان پرسید: آقا محمد، می‌شه بپرسم، شما چرا نظم رو رعایت نمی‌کنی و باعث ریخت و پاش کردن خونه می‌شی؟!
محمد با خودخواهی گفت: آخه من وقت نمی‌کنم وسایلم رو سر جاش بذارم، اصلاً ما برای چی باید منظم باشیم؟
مامان محمد رو کنار خودش نشوند و گفت: پسرم، وقتی خدای بزرگ و مهربونمون، منظّمِ و همه چیز رو با نظم و ترتیب آفریده ، پس ما هم که بنده‌هاشیم باید مرتب و منظم باشیم.
می‌دونی پیامبرمون هم، خیلی منظم و مرتب بودن و همه کاراشون دقیق بوده . تازه حضرت علی، امام اولمون هم، به ما سفارش کردن و از ما خواستن که توی کارهامون نظم داشته داشته باشیم . چون بی‌انضباطی و بی‌نظمی روی قلبمون اثر می‌ذاره  و باعث کم شدن نور قلبمون می‌شه.
محمد معذرت‌خواهی کرد و پرسید: مامان آخه من چه جوری می‌تونم به همه‌ی کارام برسم تا برای مرتب کردن وسایلم وقت کم نیارم. من برای نوشتن مشقام هم، وقت ندارم.
مامان لبخندی زد و گفت: آهان این شد. اول این که، تو باید یه برنامه بنویسی و یه ساعت رو، برای تمیز کردن اتاقت مشخص کنی. مثل پیامبر مهربونمون که وقتشون رو به سه قسمت تقسیم کرده بودن و یه قسمت اون رو فقط مخصوص کارای شخصی گذاشته بودن تا به کاراشون نظم و ترتیب بدن. دوم این که، اگه کمی صبر کنی  و تحمل داشته باشی ، یواش یواش، آدم منظم و مرتبی می‌شی. چون آدمای بی‌صبر و حوصله، حالِ انجام دادن کاراشون رو ندارن. و دیگه این که، کار هر روزت رو همون روز انجام بدی و برای فردا نذاری . این جوری، همیشه به همه کارات می‌رسی و وقت کم نمیاری، خواهرت هم دیگه از دستت ناراحت نیست. حالا برای این که فاطمه از دستت خوشحال بشه، سریع برو وسایلت رو سر جاش قرار بده و اتاقتون رو مرتب کن.

پايان درس ششم

 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد