:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

دوشنبه 18 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : سخت ترين گناهان گناهي است كه گناهكار آن را سبك بشمارد .
 
 
 
 
تفسير موضوعي قرآن كريم

برگرفته شده از کتاب پیام قرآن نوشته آیت الله العظمی مکارم شیرازی
اعراف از نظر منطق عقل.

معلوم است که هیچ دلیل عقلى براى اثبات وجود اعراف نداریم، زیرا عقل تنها کلیات مربوط به حساب و کتاب و پاداش و کیفر را اثبات مى کند، چرا که اگر اینها نباشد با عدالت و حکمت خدا سازگار نخواهد بود.
اما مواقف قیامت، و مراحل پاداش و کیفر، چگونگى ورود بهشتیان در بهشت، و دوزخیان در دوزخ و صراط و اعراف و مانند آن از جزئیات قیامت مسائلى نیست که جز از طریق دلیل نقلى قابل اثبات باشد.
ولى با توجه به اینکه شفاعت نیز از حکمت خداوند سرچشمه مى گیرد، (آن گونه که در بحث شفاعت آمد) و طبعاً شفیعان باید افراد و الا مقام و بلند مرتبه اى باشند که از ضعیفان دستگیرى کنند، یک اشاره کمرنگ در اعماق حکم عقل به مسأله اعراف مى توان یافت (دقت کنید).

اعراف در روایات اسلامى.

در منابع اسلامى، اعم از منابع شیعه و اهل سنت، روایات زیادى درباره اعراف و اعرافیان وارد شده است که هرگاه آنها را دقیقاً در کنار هم قرار دهیم نتیجه همان چیزى خواهد شد که در تفسیر آیات فوق آوردیم.
این اخبار، بسیار فراوان است و بعضى آن را بالغ بر 28 حدیث مى دانند.(1)
بعضى از این احادیث ناظر به خود «اعراف» است، و بعضى ناظر به «مردان الهى» است که بر اعراف قرار دارند، و بعضى نظر به «گروه واماندگان و ضعیف الایمان» دارد که در آنجا هستند، و ما به چند نمونه قابل توجّه در اینجا قناعت مى کنیم:
1- در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم که در پاسخ سؤال از آیه شریفه (وَبَیْنَهُما حِجابٌ وَ عَلَى الأعْرافِ رِجالٌ) فرمود: (سُورٌ بَیْنَ الجَنَّةِ وَ النَّارِ): «اعراف، دیوارى است میان بهشت و دوزخ».(2)
همین معنا در تفسیر طبرى از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است.(3)
2- در حدیث دیگرى از امام باقر(علیه السلام) در تفسیر (وَعَلَى الأعْرافِ رِجالٌ) آمده است که فرمود: «نَزَلَتْ فی هذِهِ الأمَّةِ وَ الرِّجالِ هُمُ الأئِمَّةُ مِنْ آلِ مُحَمَّد(صلى الله علیه وآله وسلم)، قُلْتُ: فَالأعْرافُ؟ قال: صِراطٌ بَیْنَ الجَنَّةِ وَ النَّارِ، فَمَنْ شَفَعَ لَهُ الأمامُ مِنَّاً مِنَ المُؤْمِنینَ المُذْنِبینَ نَجا، وَ مَنْ لَمْ یَشْفَعْ لَهُ هَوى»: «این آیه درباره این امّت نازل شده، و رجال امامان از آل محمّد(صلى الله علیه وآله وسلم) هستند» راوى مى گوید: سؤال کردم پس اعراف چیست؟ فرمود: «راهى است در میان بهشت و دوزخ، هرکس از مؤمنان گنهکار امامى از ما شفاعت او کند، رهایى مى یابد و هرکس براى او شفاعت نکند سقوط مى کند».(4)
در این حدیث هم معناى اعراف بیان شده و هم دو گروهى که بر آن هستند.
3- در حدیث دیگرى که مرحوم طبرسى در مجمع البیان از امام صادق(علیه السلام) نقل کرده است مى خوانیم: (الأعْرافُ کُثْبانٌ بَیْنَ الجَنَّةِ وَ النَّارِ، فَیَقِفُ عَلَیْها کُلُّ نَبِیّ وَ کُلُّ خَلیفَة نَبِیّ، مَعَ المُذْنِبینَ مِنْ اَهْلِ الزَّمانِ کَما یَقِفُ صاحِبُ اَلجَیْشِ مَعَ الضُّعفاءِ مِنْ جُنْدِهِ)!: «اعراف، تلّى است در میان بهشت و دوزخ که هر پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و هر جانشین پیامبر با گنهکاران زمانش (با افراد ضعیف) در آنجا مى ایستد، همان گونه که فرمانده لشکر با افراد ضعیف لشکر (در گذرگاه هاى صعب العبور) توقّف مى کند».(5)
در ذیل همین حدیث کاملا توضیح داده شده که نیکوکاران قبلا به بهشت مى روند و مردان الهى به گنهکارانى که در کنار آنها هستند مى گویند: نگاه به برادران نیکوکارتان کنید، بر شما پیشى گرفتید و به بهشت رفتند، در اینجا گنهکاران نگاه مى کنند و به آنها درود مى فرستند، و این همان است که قرآن مى گوید: «وَنادَوا اَصْحابَ الجَنَّةِ اَنْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ لَمْ یَدْخُلُوها وَ هُم یَطْمَعُونَ» این گنهکاران داخل بهشت نشده و امید دارند به برکت شفاعت پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و امام(علیه السلام) وارد بهشت شوند.... سپس بقیه آیات را به همین ترتیب تفسیر مى فرماید به گونه اى که هیچ ابهامى در معناى اعراف و دو گروهى که بر آن هستند باقى نمى ماند، و دقیقاً تفسیر را که در بالا درباره آیات چهارگانه اعراف و ارتباط آیات با یکدیگر بیان کردیم در آن منعکس است.(6)
4- در حدیث دیگرى که در درّالمنثور از رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) مى خوانیم: (یُجْمَعُ النَّاسُ یَوْمَ القِیامَةِ فَیُؤْمَرُ بِاَهْلِ الجنَّةِ اِلَى الجَنَّةِ وَ یُؤْمَرُ بِاَهْلِ النَّارِ اِلى النَّارِ، ثُمَّ یُقالُ لأصْحابِ الأعْرافِ: ما تَنْتَظِرُونَ؟ قالُوا: نَنْتَظِرُ اَمْرَکَ، فَیُقالُ لَهُمْ: اِنَّ حَسَناتُکُمْ تَجاوَزَتْ بِکُمُ النَّارَ اَنْ تَدْخُلُوها، وَ حالَتْ بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَ الجَنَّةِ خَطایاکُمْ، فَادْخُلُوا الجنَّةَ بِمغْفِرَتی وَ رَحْمتی): «خداوند روز قیامت همه مردم را جمع مى کند به بهشتیان گفته مى شود به سوى بهشت بروید، و به دوزخیان گفته مى شود به سوى جهنم! سپس به اصحاب اعراف گفته مى شود انتظار چه چیز مى کشید؟ عرض مى کنند: انتظار فرمان تو را (اى پروردگار) به آنها گفته مى شود: حسناتتان شما را از ورود در دوزخ رهایى بخشیده، ولى گناهانتان مانع ورود در بهشت شده، اکنون وارد بهشت شوید به مغفرت و رحمت من»!(7)
البته سبب ورود در بهشت در اینجا همان شفاعت شفیعان و رجال الهى اعراف به فرمان خدا مى باشد.
5- در حدیث دیگرى در درّالمنثور از ابو سعید خدرى نقل شد که از رسول خدا درباره اصحاب الأعراف سؤال کردند، فرمود: (هُمْ رِجالٌ قُتِلُوا فی سَبیل الله وَ هُمْ عُصاةٌ لأبائِهِمْ، فَمَنَعَتْهُمُ الشَّهادَةُ اَنْ یَدْخُلُوا النَّارَ، وَ مَنَعَتْهُمُ المَعْصِیةُ اَنْ یَدْخُلُوا الجَنَّة، وَ هُمْ عَلَى سُور بَیْنَ الجَنَّةِ وَ النَّارِ... فَاِذا فَرِغَ مِنْ حِسابِ خَلْقِهِ فَلَمْ یَبْقَ غَیْرُهُمْ تَغَمَّدَهُمْ مِنْهُ بِرَحْمَة، فَاَدْخَلَهُمْ الجَنَّةَ بِرَحْمَتِهِ): «آنها مردانى هستند که در راه خدا شهید شدند، در حالى که نافرمانى پدرانشان کرده بودند، شهادت مانع از آن شده که داخل در دوزخ شوند، و نافرمانى پدران مانع از آن گردیده که داخل بهشت شوند، آنها بر دیوارى میان بهشت و دوزخند... هنگامى که خداوند از حساب خلقش فارغ مى شود و کسى جز آنان باقى نمى ماند، آنها را مشمول رحمت خویش مى سازد و به رحمتش وارد بهشت مى کند».(8)
همان گونه که قبلا نیز گفتیم هیچ مانعى ندارد که مشمول رحمت الهى نسبت به آنان در پرتو شفاعت انبیاء و اولیاء باشد.پی نوشتها:

(1). تفسیر اثنى عشرى، جلد 4، صفحه 75.
(2). تفسیر برهان جلد 2، صفحه 18، حدیث 10.
(3). تفسیر طبرى، جلد 8، صفحه 137 چاپ بیروت.
(4). تفسیر برهان، جلد 2، صفحه 18، حدیث 8.
(5). مجمع البیان، جلد 3 و 4، صفحه 423.
(6). مجمع البیان، جلد 3 و 4، صفحه 423.
(7). درّالمنثور، جلد 3، صفحه 87.
(8). همان مدرک، صفحه 88.  
خداوندا! ما را در این سفر پرخوف و خطر و در عین حال پر از رحمت و برکت تنها مگذار، دست ما را بگیر و از مواقف خطر، و مواضع عذاب، بگذران، و به جوار رحمتت برسان!
بارالها! دست ما خالى، اعمال ما ناچیز، گناهانمان بسیار، نامه اعمالمان سبک، پشت ما از بار مسئولیت ها سنگین، و در این حال چشم امیدمان به تو دوخته شده است.
پروردگارا! رحمتت گسترده الطافت بیکران، کرمت بى انتها و لطف و محبّتت فراگیر، تو را به اولیاء گرامت سوگند مى دهیم که در آن روز ما را مشمول عنایاتت قرار دهی و از باده لقایت سر مست، و از عشق دیدارت بهره مند گردانى.


 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد