:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

دوشنبه 18 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : كسي كه براي دين خود كار كند ، خدا دنياي او را كفايت كند .
 
 سفر مجازي به بين الحرمين

بينالحرمين حدّ فاصل بین بارگاه ملکوتی امام حسین (عليه السلام) و برادرشان حضرت عباس (عليه السلام) است كه حدوداً 387 متر برآورد شده است و موقعیت آن در شهر كربلا تقریبا در 100 کیلومتری جنوب غربی بغداد است.

در اطراف بینالحرمین، چند مکان دیگر نیز وجود دارد از جمله :
 كف العباس: در نزديکي حرم و حضرت عباس و بيرون از محل حرم و در ابتداي ورودي دو کوچه بازار مانند، محلّ قطع شدن دستهاي حضرت عباس (عليه السلام) قرار دارد که در آنجاها نمادي درست نمودهاند و زايرين آنجا را هم زيارت ميکنند. دو مقام کف العباس مناطقی هستند که گفته میشود دستهای مبارک باب الحوائج، حضرت اباالفضل العباس (عليه السلام) در آنجا قطع شده و به زمین افتادهاند.
كف العباس اليمني: در اين مكان دست راست حضرت اباالفضل (عليه السلام) از بدن مباركشان جدا شد.
كف العباس اليسري: در اين مكان دست چپ حضرت اباالفضل (عليه السلام) از بدن مباركشان جدا شد
.تلّ زينبيه: تپهای که حضرت زينب (سلام الله عليها) در روز عاشورا، از آنجا، به میدان جنگ مینگریستند. اين مكان در سمت جنوب غربي صحن مطهر امام حسين (عليه السلام) واقع شده است و به طور تقريبي پنج متر از كف صحن حرم بالاتر است و حدود 35 متر تا مقتل و قتلگاه فاصله دارد. اين مكان را به صورت اتاقي ساخته‌اند كه با چند پله به آن راه پيدا ميكند و گنبدي از كاشي‌هاي آبي رنگ بر آن استوار است.خيمهگاه: در منطقه نبرد، خيمهها و چادرهايي براي سكونت خاندان امام حسين (عليه السلام) و يارانش برپا شده بود. مكان استقرار خيمهها حدود سيصد متر، يا كمي بيشتر، با ميدان جنگ فاصله داشت. امروزه، در جنوب غربي حرم مطهر و 250 متري صحن، مكاني را به مساحت دو هزار متر مربع ديواركشي كردهاند و در وسط آن ساختماني شبيه خيمهاي بزرگ ساختهاند كه چهارصد متر مربع مساحت دارد. وسط ساختمان، سمت قبله، جايگاه امام سجاد (عليه السلام) و محل عبادت آن حضرت است. در قسمت ورودي، درب بزرگي است كه با چند پلّه به سطح خيمهگاه ميرسد. بعد از درب ورودي، سمت راست و چپ شانزده فرورفتگي قوسي شكل همانند كجاوه در دو طرف با آجر ساختهاند كه نشان از شانزده كجاوهاي است كه خانوادههاي شهيدان كربلا را از آنجا به سوي كوفه بردند. در قسمت پاياني و سمت راست ساختمان، كه حدود 5/1 متر گودتر است، غرفهاي حدود بيست متر قرار دارد كه محل عبادت اهل بيت بود. بر بالاي سر درب و آستان ورودي خيمهگاه شعرهايي از سيد حسين علوي كربلايي روي سنگ مرمر نقش بسته است. در زير خيمهگاه چاهي است كه به چاه حضرت عباس (عليه السلام) مشهور است و مردم از آب آن مينوشند و صورت خود را ميشويند. فاصله خيمهگاه تا تلّ زينبيه پانصد متر است. برخي مكان اصلي قتلگاه را در نزديكي مستشفي الحسين «بيمارستان امام حسين (عليه السلام)» مي‌دانند. اين نظر بر اساس شواهد صحيح تر است، زيرا تا قبل از قرن چهاردهم كساني كه خيمهگاه را ديدهاند آن را در جايي كه اكنون بيمارستان امام حسين (عليه السلام) است ذكر كردهاند. قبر احمد بن محمد معروف به بن فهد حلي، از فقيهان بزرگ اماميه در (757 ـ 841ق) در بقعهاي جداگانه در جنوب خيمه گاه قرار دارد.
مقام حضرت علي اكبر (عليه السلام): محل کشته شدن حضرت علي اكبر (عليه السلام) در اين مكان ميباشد.
مقام حضرت علي اصغر (عليه السلام): محل کشته شدن حضرت علي اصغر (عليه السلام) در اين مكان ميباشد.

طرح توسعه بین الحرمین
طرح توسعه بینالحرمین در مهرماه
1389
با عملیات تخریب برخی ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در محدوده طرح، آغاز شد. مساحت طرح، حدود یک میلیون و پانصد هزار متر مربع است که از خیابان "میثم تمار" آغاز میشود و با گذشتن از خیابان "جمهوری" به سمت دیگر بینالحرمین خواهد رسید. به دلیل گران بودن ساختمان‌ها و هتل‌های موجود در این منطقه، بودجه بسیار هنگفتی برای خریداری و تخریب آن مورد نیاز است. تاکنون 71 میلیار دینار عراقی از دولت عراق و مقداری نیز از بودجه شهرداری کربلا و اعانات حرمین دریافت شده است. شرکتی از کشور امارات متحده عربی این طرح را برعهده دارد. این طرح تا سال 2035 میلادی به پایان میرسد.نحوه  استفاده از  تصوير پاناروما:
1) برای حرکت به تمامی نقاط تصویر پاناروما فقط باید ماوس را حرکت دهید  و يا از كليدهاي جهت نماي صفحه كليد استفاده نماييد.
2) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown  صفحه کلید برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را میتوانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
3) برای انتخاب تصویر پاناروما ( سه بعدی ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F5 استفاده کنید .(البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F5 ، تصویر همیشه از همانجا فراخوانی شود.)
4) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید .

 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد