:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

جمعه 22 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام صادق (عليه السلام) مي فرمايند : هر كه مشكلي را از مؤمني حل كند ، خداوند مشكلش را حل خواهد نمود .
 
 


سفر مجازي به سرزمين منا (مني)

مِنا ( مِنی )، درّهای است در یک فرسخی شهر مکّه  به عرض تقريبا هفتصد متر و طول دو کيلومتر و نيم که حاجيان بايد از طلوع خورشيد روز دهم تا ظهر روز دوازدهم جز ساعاتی که اجازه داده شده آنجا را ترک کنند در آن مکان بمانند .
جمرات سه‏ گانه ، قربانگاه  و مسجد خيف  در منا واقع است .

رمى جمرات
رمى جمرات در منا از مهمترين اركان اعمال ايام تشريق است و در روايات آمده است كه ابليس براى بار اول در جمره عقبه خود را بر حضرت ابراهيم (عليه السلام) نماياند و آن حضرت با سنگريزههايى او را از خود دور ساخت و ابليس ديگر بار در جمره وسطى و اولى راه را بر او بست و ابراهيم (عليه السلام ) بار ديگر او را با پرتاب سنگ گريزان كرد. و ابليس به هنگام فرار به سرعت گريخت. و جمره و اجمار به معناى شتاب كردن و گريختن است ، زيرا كه شيطان در اين مكان از برابر ابراهيم گريخت و لذا افراد باید در این محل با رمى جمره و انداختن سنگ بر شيطان ظاهر ، شيطان درون را نيز سركوب كنند تا از شيطان پيروى نكند .

قربانگاه  
از ديگر وظايف زائر خانه‌‌ي خدا در سرزمين منا ذبح قربانى است، در همان مكانى كه ابراهيم (علیه السلام )، اسماعيل خويش را به قربانگاه بُرد تا به فرمان ايزد منّان ، امتحان سختى را پس دهد . همه حاجيان، صبح روز عيد قربان، بعد از رمي جمره‌ي عقبي بايد قرباني كرده و پس از آن حلق يا تقصير كرده و از احرام خارج شوند .


مسجد خيف
بنابر برخي روايات هفتصد پيامبر در اين مسجد نماز گزارده‏اند. نامگذاري اين مسجد به «خيف»، برابر بيان امام صادق (عليه السلام)، به دليل واقع‏ شدن آن در بلندي است. زيرا بخشهايي از يك دشت كه نسبت به زمينهاي اطراف ، مرتفع باشد را «خيف» مي‏‌گويند .

پس از انجام اعمال مَواقِف سه گانه ، زائر از پروردگار خويش اذن ورود به حرم و بازگشت به مكّه را مىطلبد تا براى انجام اعمال حجّ تمتع آماده شود .
از نظر موقعیت جغرافیایی ، نزدیکترین موقعیت منا به مکه ، جمره عقبه است، جایی که نخستین بار مسلمانان یثرب با رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) بیعت کردند و بیعت آنان با نام « بیعة العقبه » شهرت یافت .
دورترین قسمت آن نیز وادی محسّر است که میان مزدلفه و منا قرار دارد در وجه نامگذاری آن اختلاف است. برخی میگویند: هنگامیکه جبرئیل خواست از آدم (علیه السلام ) جدا شود به وی گفت « تمَن» از خدای خود چیزی بخواه ؛
آدم گفت : « اتمنی الجنه» بهشت را آرزو دارم و به نقلی جبرئیل به حضرت ابراهیم (علیه السلام ) چنین پیشنهادی کرد ، او آرزو کرد : ای کاش به جای اسماعیل (علیه السلام) خداوند قربانی شدن گوسفندی را بپذیرد .
بنابراین چون این دو ماجرا هر دو در همین سرزمین اتفاق افتاد به آن « منی » گفتهاند ، یعنی سرزمین تمنا و آرزوی آدم و ابراهیم (علیهم السلام ).دريافت تصوير سه بُعدي سرزمين مني با حجم 2.55 MB

نحوه  استفاده از  تصوير پاناروما:

1) برای حرکت به تمامی نقاط تصویر پاناروما فقط باید ماوس را حرکت دهید  و يا از كليدهاي جهت نماي صفحه كليد استفاده نماييد.
2) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown  صفحه کلید برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را میتوانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
3) برای انتخاب تصویر پاناروما ( سه بعدی ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F5 استفاده کنید .(البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F5 ، تصویر همیشه از همانجا فراخوانی شود.)
4) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید . 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد