:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

پنج شنبه 21 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : پاكدامني زيور تهيدستي و شكرگزاري زيور بي نيازي است .
 
 
 
تفسیر موضوعی قرآن کریم

برگرفته شده از کتاب پیام قرآن نوشته آیت الله العظمی مکارم شیرازی


محتواى روايات غدير

در اينجا فشرده جريان غدير را كه از مجموعه روايات فوق استفاده مى شود مى آوريم: (البتّه در بعضى از روايات، اين داستان به طور مفصّل و طولانى و در بعضى بصورت مختصر و كوتاه آمده و در بعضى تنها به گوشه اى از داستان و در بعضى به قسمت ديگرى از اين واقعه اشاره شده است، به هر حال از مجموع اخبار چنين استفاده مى شود كه:
در آخرين سال عمر پيامبر مراسم حجّة الوداع، با شكوه هر چه تمام تر در حضور پيامبر(صلى الله عليه وآله) به پايان رسيد; قلب ها در هاله اى از روحانيت فرو رفته بود، و لذت معنوى اين عبادت بزرگ هنوز در ذائقه جان ها انعكاس داشت.
ياران پيامبر(صلى الله عليه وآله) كه عدد آنها فوق العاده زياد بود، از خوشحالى درك اين فضل و سعادت بزرگ در پوست خود نمى گنجيدند. (1)
نه تنها مردم مدينه در اين سفر پيامبر(صلى الله عليه وآله) را همراهى مى كردند; بلكه مسلمانان نقاط مختلف جزيره عربستان نيز براى كسب يك افتخار تاريخى بزرگ، به همراه پيامبر(صلى الله عليه وآله) بودند.
آفتاب حجاز آتش بر كوه ها و درّه ها مى پاشيد; امّا شيرينى اين سفر روحانى و بى نظير همه چيز را آسان مى كرد، ظهر نزديك شده بود كم كم سرزمين جحفه، و سپس بيابان هاى خشك و سوزان غدير خم از دور نمايان مى شد.
اينجا در حقيقت چهار راهى است كه مردم سرزمين حجاز را از هم جدا مى كند; راهى به سوى مدينه در شمال، و راهى به سوى عراق در شرق، و راهى به سوى غرب و سرزمين مصر و راهى به سوى سرزمين يمن در جنوب پيش مى رود و در همين جا بايد آخرين خاطره و مهم ترين فصل اين سفر بزرگ انجام پذيرد; و مسلمانان با دريافت آخرين دستور، كه در حقيقت نقطه پايانى در مأموريت هاى موفقيت آميز پيامبر(صلى الله عليه وآله) بود از هم جدا شوند.
روز پنجشنبه سال دهم هجرت بود، و درست هشت روز از عيد قربان مى گذشت; ناگهان دستور توقف از طرف پيامبر(صلى الله عليه وآله) به همراهان داده شد. مسلمانان با صداى بلند آنهايى را كه در پيشاپيش قافله در حركت بودند به بازگشت دعوت كردند; و مهلت دادند تا عقب افتادگان نيز برسند، خورشيد از نصف النهار گذشت، مؤذّن پيامبر(صلى الله عليه وآله) با صداى الله اكبر مردم را به نماز ظهر دعوت كرد و مردم به سرعت آماده نماز مى شدند، امّا هوا به قدرى داغ بود كه بعضى مجبور بودند قسمتى از عباى خود را به زير پا و طرف ديگر آن را به روى سر بيفكنند; در غير اين صورت ريگ هاى داغ بيابان و اشعه آفتاب پا و سر آنها را ناراحت مى كرد.
نه سايبانى در صحرا به چشم مى خورد و نه سبزه و گياه و درختى; جز تعدادى درخت لخت و عريان بيابانى كه با گرما با سر سختى مبارزه مى كردند.
جمعى به همين چند درخت پناه برده بودند; پارچه اى بر يكى از اين درختان برهنه افكندند و سايبانى براى پيامبر(صلى الله عليه وآله) ترتيب دادند; ولى بادهاى داغ به زير اين سايبان مى خزيد و گرماى سوزان، آفتاب را زير آن پخش مى كرد. نماز ظهر تمام شد.
مسلمانان تصميم داشتند فوراً به خيمه هاى كوچكى كه با خود حمل مى كردند پناهنده شوند; ولى پيامبر(صلى الله عليه وآله) به آنها اطّلاع داد كه همه بايد براى شنيدن يك پيام تازه الهى كه در ضمن خطبه مفصّلى بيان مى شد خود را آماده كنند. كسانى كه از پيامبر(صلى الله عليه وآله)فاصله داشتند قيافه ملكوتى او را در لابه لاى جمعيّت نمى توانستند مشاهده كنند. لذا منبرى از جهاز شتران ترتيب داده شد و پيامبر(صلى الله عليه وآله) برفراز آن قرار گرفت، و نخست حمد و سپاس پروردگار را بجا آورد و خود را به خدا سپرد; سپس مردم را مخاطب ساخت و چنين فرمود:
«من به همين زودى دعوت خدا را اجابت كرده، و از ميان شما مى روم. من مسئولم، و شما هم مسئوليد! شما درباره من چگونه شهادت مى دهيد؟»
مردم صدا بلند كردند و گفتند: « نَشْهَدُ اَنَّكَ قَدْبَلَّغْتَ وَ نَصَحْتَ وَجَهَدْتَ فَجَزاكَ اللهُ خَيراً»: «ما گواهى مى دهيم كه تو وظيفه رسالت را ابلاغ كردى و شرط خيرخواهى را به جا آوردى و آخرين تلاش و كوشش را در راه هدايت ما نمودى; خداوند تو را جزاى خير دهد».
سپس فرمود: «آيا شما گواهى به يگانگى خدا و رسالت من و حقانيّت روز رستاخيز و برانگيخته شدن مردگان در آن روز نمى دهيد؟!» همه گفتند: «آرى، گواهى مى دهيم» فرمود: «خداوندا گواه باش»! ... .
بار ديگر فرمود: «اى مردم! آيا صداى مرا مى شنويد؟ ... »گفتند: «آرى» و به دنبال آن، سكوت سراسر بيابان را فرا گرفت و جز صداى زمزمه باد چيزى شنيده نمى شد. پيامبر(صلى الله عليه وآله) فرمود: «... اكنون بنگريد با اين دو چيز گران مايه و گران قدر كه در ميان شما به يادگار مى گذارم چه خواهيد كرد؟ يكى از ميان جمعيّت صدا زد: «كدام دو چيز گران مايه يا رسول الله؟!.»
پيامبر(صلى الله عليه وآله) بلافاصله فرمود: «اوّل ثقل اكبر، كتاب خدا است كه يك سوى آن به دست پروردگار و سوى ديگرش در دست شما است; دست از دامن آن برنداريد تا گمراه نشويد. و امّا دوّمين يادگار گران قدر من، خاندان من هستند و خداوند لطيف خيبر به من خبر داده كه اين دو هرگز از هم جدا نشوند، تا در بهشت به من بپيوندند. از اين دو پيشى نگيريد كه هلاك مى شويد و عقب نيفتيد كه باز هلاك خواهيد شد.»
ناگهان مردم ديدند كه پيامبر(صلى الله عليه وآله) به اطراف خود نگاه كرد، گويا كسى را جستجو مى كند و همين كه چشمش به على(عليه السلام) افتاد، خم شد و دست او را گرفت و بلند كرد; آن چان كه سفيدى زير بغل هر دو نمايان شد و همه مردم او را ديدند و شناختند كه او همان افسر شكست ناپذير اسلام است. در اينجا صداى پيامبر(صلى الله عليه وآله) رساتر و بلندتر شد، و فرمود: « اَيُّهَا النّاسُ مَنْ اَوْلَى النّاسِ بِالمُؤمِنينَ مِنْ اَنْفُسِهِمْ؟»: «چه كسى از همه مردم نسبت به مسلمانان از خود آنها سزاوارتر است؟!».
گفتند: «خدا و پيامبر(صلى الله عليه وآله) داناتراند، پيامبر(صلى الله عليه وآله) گفت: «خدا، مولى و رهبر من است، و من مولى و رهبر مؤمنانم و نسبت به آنها از خودشان سزاوارترم ـ و اراده من بر اراده آنها مقدّم است ـ» سپس فرمود: « فَمَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلىٌّ مَوْلاهُ»: «هر كس من مولا و رهبر او هستم; على(عليه السلام)، مولا و رهبر او است» و اين سخن را سه بار و به گفته بعضى از راويان حديث، چهار بار تكرار كرد و به دنبال آن دست به دعا برداشت و عرض كرد:
« اللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ وَ اَحِبْ مَنْ اَحَبَّهُ وَ اَبْغِضْ مَنْ اَبْغَضَهُ وَانْصُرْ مَنْ نَصَرَه وَاخْذُلْ مَن خَذَلَهُ وَاَدْرِ الْحَقَّ مَعَهُ حَيْثُ دارَ»:
«خداوندا! دوستان او را دوست بدار و دشمنان او را دشمن بدار; و محبوب بدار آن كس كه او را محبوب دارد; و مغبوض بدار آن كس كه او را مبغوض دارد. يارانش را يارى كن، و آنها را كه ترك ياريش كنند از يارى خويش محروم ساز و حق را همراه او بدار و او را از حق جدا مكن!»
سپس فرمود: « اَلاَ فَلْيَبْلُغِ الشاهِدَ الغائِبَ»: «آگاه باشيد، همه حاضران وظيفه دارند كه اين خبر را به غائبان برسانند».
خطبه پيامبر(صلى الله عليه وآله) به پايان رسيد; عرق از سر و روى پيامبر(صلى الله عليه وآله) و على(عليه السلام) و مردم فرو مى ريخت; و هنوز صفوف جمعيّت از هم متفرق نشده بود كه امين وحى خدا نازل شد و اين آيه را بر پيامبر(صلى الله عليه وآله) خواند: ( اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ اَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتى) ...: «امروز، دين شما را كامل كردم; و نعمت خود را بر شما تمام نمودم»(2) سپس پيامبر(صلى الله عليه وآله)فرمود:
« اَللهُ اَكْبَرُ،اَللهُ اَكْبَرْ عَلى اِكْمالِ الدِّيْنِ وَاِتْمامِ النِّعْمَةِ وَ رِضىَ الرَّبِّ بِرِسالَتى وَالْوَلايَةِ لِعَلىٍّ مِنْ بَعْدى»:
«خداوند بزرگ است; همان خدائى كه آيين خود را كامل، و نعمت خود را بر ما تمام كرد و از نبوّت و رسالت من، و ولايت على(عليه السلام) پس از من راضى و خشنود گشت».
در اين هنگام شور و غوغايى در ميان مردم افتاد و على(عليه السلام) را به اين موقعيّت تبريك مى گفتند. از افراد سرشناسى كه به او تبريك مى گفتند، ابوبكر و عمر بودند; كه اين جمله را در حضور جمعيّت بر زبان جارى ساختند:
« بَخٍّ بَخٍّ لَكَ يَا ابْنَ اَبى طالِب اَصْبَحْتَ وَاَمْسَيْتَ مَوْلاىَ وَ مَوْلا كُلِّ مُؤمِن وَ مُؤمِنَة»:
«آفرين بر تو باد; آفرين بر تو باد; اى فرزند ابوطالب! تو مولا و رهبر من و تمام مردان و زنان با ايمان شدى».
در اين هنگام ابن عباس گفت: «به خدا اين پيمان در گردن همه خواهد ماند».
و حسان بن ثابت شاعر معروف، از پيامبر(صلى الله عليه وآله) اجازه خواست كه به اين مناسبت اشعارى بسرايد; سپس اشعار معروف خود را چنين آغاز كرد:

يُنادِيْهِمْ يَوْمَ الْغَدير نَبيُّهُمْ           بِخُمٍّ وَاَسْمِعْ بِالرَّسُولِ مُنادِي
فَقالَ فَمَنْ مَوْلاكُمُ وَ نَبيُّكُمْ؟       فَقالُوا وَلَمْ يَبْدُوا هُناكَ التَّعامِي
اِلهِكَ مَوْلانا وَ اَنْتَ نَبِيُّنا             وَ لَمْ تَلْقِ مِنّا فى الْوَلايَةِ عاِصِي
فَقالَ لَهُ قُمْ يا عَلَىُّ فَاِنَّنى          رَضيتُكَ مِنُْ بَعْدى اِماماً وَهادِي
فَمَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا وَلِيُّهُ        فَكُونُوا لَهُ اَتْباعَ صِدْق مُوالِي
هُناكَ دَعا اَللّهُمَّ وَالِ وَلِيَّهُ          وَ كُنْ لِلَّذى عاداً عَليّاً مُعادِياً (3)

يعنى: «پيامبر در روز غدير در سرزمين خم به آنها ندا داد; و چه ندا دهنده گران قدرى!».
فرمود: «مولاى شما و پيامبر شما كيست»؟ و آنها بدون چشم پوشى و اغماض صريحاً پاسخ گفتند:
«خداى تو! مولاى ما است و تو پيامبر مائى و ما از پذيرش ولايت تو سرپيچى نخواهيم كرد».
پيامبر(صلى الله عليه وآله) به على(عليه السلام) گفت: «برخيز زيرا من تو را بعد از خودم، به عنوان امام و رهبر انتخاب كردم».
و سپس فرمود: «هر كس من مولا و رهبر او هستم اين مرد، مولا و رهبر او است پس شما همه از سر صدق و راستى از او پيروى كنيد».
در اين هنگام، پيامبر(صلى الله عليه وآله) عرض كرد: «بارالها! دوست او را دوست بدار و دشمن او را دشمن بدار ...».
اين بود خلاصه اى از حديث معروف غدير كه در كتب دانشمندان اهل تسنن و شيعه آمده است.پی نوشتها :

1. تعدد همراهان پيامبر(صلى الله عليه وآله) را بعضى 90 هزار و بعضى 112 هزار و بعضى 120 هزار و بعضى 124 هزار نوشته اند.
2. سوره مائده، آيه 3.
3. اين اشعار را جمعى از بزرگان دانشمندان اهل تسنن نقل كرده اند، كه از ميان آنها: حافظ ابونعيم اصفهانى، و حافظ ابوسعيد سجستانى و خوارزمى ملكى و حافظ ابوعبدالله مرزبانى و گنجى شافعى و جلال الدين سيوطى و سبط بن جوزى و صدرالدين حموى را مى توان نام برد.


 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد