:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

دوشنبه 18 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : شايسته ترين مردم به بزرگواري آن است كه بزرگواران را با او بسنجند .
 
 سفر مجازي به مسجدالنّبي(صلي الله عليه و آله)

مسجد پیغمبر (صلى الله علیه وآله) که در قسمت شرقى مدینه بنا شده پس از مسجد الحرام، مشهورترین مسجد در تاریخ اسلام است. هنگامى که رسول خدا (صلى الله علیه وآله) به مدینه رسید در خانه ابوایوب انصارى منزل گزید؛ جایى که شتر وى آنجا خوابید. زمین مسجد النبى از آنِ دو یتیم بود و در آنجا خرما خشک مى‏‌کردند. رسول خدا (صلى الله علیه وآله) آن را به مبلغ ده دینار از ولىّ دو طفل خریدند و مسجد را در آن ساختند. مساحت زمین در آن روز حدود 2071 متر مربع بوده است. صحن مسجد را با ریگ سیاه فرش کردند و دیوارها را با خشت و گل بالا بردند. در ساختن بناى این مسجد شخص پیامبر (صلى الله علیه وآله) شرکت داشتند. سقف قسمتى از مسجد را با شاخ و برگ درخت خرما پوشانیدند و از تنه درخت خرما براى ستون‏هاى آن استفاده کردند. سه درب از جانب شرق، غرب و جنوب براى آن قرار دادند. مساحت مسجد النبى در سال‏هاى اخیر به حدود یک صد هزار متر رسیده است.

صُفّه‏
در داخل مسجد النبى صفه یا ایوانچه مانندى ساخته بودند که مهاجران بى ‏سر پناه در آن جا به سر مى‌بردند. اینان همان دسته از مسلمانان‏ند که به «اصحاب صُفه» معروف گشتند. در تاریخ آمده است: پیش از آن که قبله از بیت المقدس به طرف کعبه تغییر کند، محراب رسول خدا (صلى الله علیه و آله) در ناحیه شمال مسجد بود. پس از تغییر قبله به دستور پیامبر، آن قسمت را مسقف کردند و آن مکانى براى استراحت و سکونت مسلمانان مهاجر و بى پناه گردید که در توسعه مسجد در سال هفتم هجرى داخل مسجد قرار گرفت. آنچه امروزه به صفه معروف است، روزگارى «دکة الاغوات» و جایگاه خواجه‏‌هاى حرم بوده که وظیفه‏ حراست و خدمتگزارى حرم را به عهده داشته‏ اند.

روضه نبوى
روضه‌ي نبوى در ناحیه جنوب شرقى (رو به سوى قبله) مسجد، یعنى مسافت میان قبر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) و منبر آن حضرت است که طول آن بیست و دو متر و عرض آن پانزده متر مى‌‌باشد. در محدوده‌ي روضه، مرقد مطهر، منبر و محراب واقع است. پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمود : « میان منبر و خانه من باغى است از باغ‏هاى بهشت.»  سمت غربى محراب مسجد، منبرى است از سنگ مَرمَر در کمال زیبایى که سلطان مراد سوم آن را در محرم‏ سال 998 هجرى به مسجد هدیه کرد و آن را به جاى منبر قایتباى قرار دادند که در جایگاه منبر پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) گذاشته شده است. محراب جایگاه نماز پیامبر (صلى الله علیه و آله) مىباشد . در زمان آن حضرت‏ چیزى ‏به ‏نام‏ محراب‏ وجود نداشت، درجریان توسعه مسجد در زمان ولید بن عبدالملک اموى، در محل نماز پیامبر (صلى الله علیه وآله) محرابى ساخته شد .

ستون‌هاي مسجدالنّبي (صلي الله عليه و آله)
در مسجد نبوى ستون‏هایى است که هر یک نامى خاص دارد. هشت ستون از زمان پیامبر (صلى الله علیه و آله) هنوز در مسجد باقى است که با رنگ سفید مشخص شده‏‌اند که عبارتند از :

ستون مُخَلَّقه

این ستون بر جایى نهاده شده که تنه درخت خرمایى که پیامبر (صلى الله علیه و آله) به هنگام ایراد خطبه بر آن تکیه مى‏کرد، در آنجا بوده است و پس از آن که براى آن حضرت منبرى ساختند از آن ستون ناله‏اى برخاست و به
همین دلیل به آن ستون «حنّانه» مى‏گفتند.

ستون توبه

آن را ستون ابولبابه نیز مى‏نامند پس از شکست بنو قریظه، ابولبابه به خاطر گناهى که مرتکب شد، مورد بى توجّهى پیامبر (صلى الله علیه و آله) و یاران آن حضرت قرار گرفت و سرانجام خود را به ستون مسجد بست، تا آن که آیهاى در پذیرفته شدن توبه او به رسول خدا (صلى الله علیه و آله) نازل گردید.

ستون مَحرَس
در کنار این ستون، على (علیه السلام) مىایستاد و از رسول خدا محافظت مىکرد. این ستون را به نام استوانه على (علیه السلام) نیز مىشناسند؛ زیرا جایگاه نماز آن حضرت بوده است.

ستون وُفُود
در کنار این ستون رسول اللَّه (صلى الله علیه و آله) با سران قبایل و هیأت‏‌هاى نمایندگى و سیاسى دیدار کرده و آنان را به حضور مىپذیرفتند.

ستون سریر
رسول خدا (صلى الله علیه و آله) در کنار این ستون تختى از شاخه‏هاى خرما مى‏گذاشت و شب بر روى آن استراحت مىکرد.

مقام جبرئیل‏
جبرئیل امین در این مکان خدمت رسول اللَّه (صلى الله علیه و آله) مشرف مى‏شده است.

دربهاى مسجدالنّبي (صلي الله عليه و آله)
زمانى که مسجد النبى ساخته شد، سه درب براى ورود و خروج مردم ساختند، برخى از اصحاب نیز در حاشیه مسجد خانه ساخته، درى به درون مسجد باز کردند. در سال سوم هجرت، قبل از غزوه احد، به دستور پیامبر (صلى الله علیه و آله) همه دربهاى خانهها به جز درب خانه على (علیه السلام) به مسجد بسته شد. تعداد دربهاى مسجد در امتداد زمان تغییراتى یافته است. مشهورترین آنها عبارتند از: 1 - باب الرحمه 2 - باب جبرئیل‏ 3 - باب السلام 4 - باب النساء.
با توسعه‏هاى اخیر، مسجد النبى هم اکنون هفت درب دارد.


مناره‏هاى مسجدالنّبي (صلي الله عليه و آله)
در توسعه زمان ولید بن عبدالملک بر چهار گوشه مسجد النبى چهار مناره ساخته شد، پس از آن مناره دیگرى نیز ساخته شد که مناره اصلى مسجد عبارت بود از: منارههاى سلیمانیه، مجیدیه که در دو سوى ضلع شمالى قرار داشت و مناره‏هاى قایتباى و باب السلام که در دو سوى ضلع جنوب شرقى و ضلع غربى مسجد واقع بود.
در افزوده‏هاى جدید مسجد، شش مناره دیگر ساخته شده و بدین ترتیب مجموع آنها به ده عدد مىرسد.


نحوه  استفاده از  تصوير پاناروما:

1) برای حرکت به تمامی نقاط تصویر پاناروما فقط باید ماوس را حرکت دهید  و يا از كليدهاي جهت نماي صفحه كليد استفاده نماييد.
2) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown  صفحه کلید برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را میتوانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
3) برای انتخاب تصویر پاناروما ( سه بعدی ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F5 استفاده کنید .(البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F5 ، تصویر همیشه از همانجا فراخوانی شود.)
4) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید .

 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد