:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

جمعه 15 دي 1402

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : قناعت مالي است كه پايان نمي پذيرد .
 
 


سفر مجازي به مسجد شجره

مسجد شجره : از مساجد تاریخی و بسیار مهم مدینه است که در منطقۀ ذوالحلیفه یا ابيار علی (علیه السلام ) در فاصله ده کیلومتری جنوب غربی مسجدالنبی (صلي الله عليه و آله) در مسیر مکّه قرار دارد و از مواقیت پنج گانه و میقات کسانی است که از مدینه به سوی بیت الله الحرام می‌روند. این مسجد به نامهای «مسجد ذوالحلیفه»، «مسجد ابيار علی»، «مسجد الاحرام»، «مسجد المحرم» و «مسجد میقات» نیز شهرت داشته.
مسجد شجره : به سبب احرام بستن پیامبراکرم (صلي الله عليه و آله) زیر درختی (شجره) به نام سَمُره در این مکان به مسجد شجره معروف گرديده است.
مسجد اِحرام : به سبب آنکه حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام میبندند، به ‹‹مسجد الاِحرام›› معروف گردیده است.
مسجد ذوالحُلیفه : حُلَیفه نام آبی، بین ‹‹بنی جشم بن بکر›› از قبیله هوازن و ‹‹بنی خفاجه العقیلین›› بوده که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی دراین محل فرود آید.
ابیار علی (علیه السلام) : از آن جهت به آن ابیار علی گفتهاند که حضرت علی (علیه السلام ) برای آبیاری نخلستانها، چاه‌های فراوانی در این منطقه حفر کرده بودند و ابیار نیز اسم جمع بئر یعنی چاه است.

پیامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) پس از اقامه دو رکعت نماز در مسجد شجره، احرام بسته و تلبيه میفرمود : ‹‹ لبیک، اللهم لبیک، لبیک لا شریک لک لبیک، ان الحمد و النعمة لک و الملک، لاشریک لک لبیک››.
اين مسجد به واسطۀ سه بار احرام رسول الله (صلي الله عليه و آله) (سالهای 6 و 7 و 10 هجری) و ائمۀ معصومین (علیهم السلام ) و بسیاری از افراد خاندان رسالت و اصحاب و بزرگان، از اعتبار و فضیلت بیشتری نسبت به سایر مواقیت برخوردار است. بنای امروزه مسجد شجره که از شکوه و زیبایی بسیاری برخوردار است در سال 1409ق به پایان رسیده، 88000 متر مربع وسعت دارد، 5000 نفر گنجایش نمازگزار دارد و منارۀ زیبایی به ارتفاع 64 متر آن را زینت داده است .دريافت تصوير سه بُعدي مسجد شجره از فراز مناره با حجم 2.14 MB
دريافت تصوير سه بُعدي مسجد شجره  با حجم 4.65 MB

نحوه  استفاده از  تصوير پاناروما:

1) برای حرکت به تمامی نقاط تصویر پاناروما فقط باید ماوس را حرکت دهید  و يا از كليدهاي جهت نماي صفحه كليد استفاده نماييد.
2) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown  صفحه کلید برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را میتوانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
3) برای انتخاب تصویر پاناروما ( سه بعدی ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F5 استفاده کنید .(البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F5 ، تصویر همیشه از همانجا فراخوانی شود.)
4) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید .

 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

Salavate emam reza

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  همایش تجلیل از حفاظ موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های قرآنی موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی وابسته به موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام (اردیبهشت 1403)
  مرحله پایانی سومین مسابقات حفظ قرآن کریم ویژه حفاظ شعب موسسه فرهنگی قرآن و عترت ثامن الائمه علیه السلام
  محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ایام بهار قرآن در محل بنیاد تعاون سپاه کشور
  موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثامن‌الائمه علیه السلام در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
  حضور پسران ودختران نسیم رحمت در جشن انقلاب و راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال 1402
  مراسم آیین نمادین زنگ انقلاب به مناسبت دهه فجر
  جشن عبادت دانش آموزان سوم دبستان دخترانه نسیم رحمت
  حضور خادمان امام رضا در دبستان و پیش دبستانی پسرانه نسیم رحمت
  جشن پایان سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی های موسسه فرهنگی آموزشی نسیم رحمت رضوی
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد