:جستجو
مراکز قرآنی
منتخبين مراكز قرآني
تفسیر نور
تواشیح
پرتال ثامن الائمه
زمان
 

پنج شنبه 24 آبان 1397

 
 
خلاصه آمار سايت
 
 
 
 
.امام علي (عليه السلام) مي فرمايند : كسي كه پرهيزكاري او اندك است دلش مرده و آن كه دلش مرده باشد در آتش جهنم سقوط خواهد كرد .
 
 
زندگي‌نامه معصومين‌ (عليهم‌السلام)/ حضرت علي (عليه‌السلام)/ قسمت هجدهمتعدادي از بخش‌نامه‌هاي اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) به كارگزارانشان

نامه به «اشعث بن قيس» فرماندار آذربايجان 1

اي فرماندار، مسؤوليّت تو «حرفه» نيست، بلكه «امانتي» است كه به عهده گرفته‏‌اي. تو در برابر «ما فوقت» مسئولي، تو را نسزد كه نسبت به مردم خودسرانه تصميم گيري و در كارهاي مهم جز به «دستور» عمل كني.
اينك بخشي از بيت‌المال در دست تو است و تو نگهبان آني تا به دستم سپاريش. بدان اميد كه «علي» براي تو بد فرمانروايي نباشد، و السّلام.

نامه به يكي از كار گزارانش 2

پس از ستايش الهي، مسئولان شهر از درشتي و سخت‌دلي و ناچيز انگاشتن مردم و بي‏‌مهري تو شكوه دارند. اين گزارش را به دقّت ارزيابي كردم و آنان را به خاطر شرك سزاوار انس و الفت نيافتم، و نيز درخور سخت‌دلي و بي‏‌مهري هم نديدم، چون در پناه اسلامند و عهد خود نگسسته‌‏اند. پس در لباسي دو رويه بر آنان ظاهر شو: يك روي آن نرمي و مهرباني، و ديگر روي نمايشگر سخت‌گيري. و در هر حال راهي ميانه‌ي قساوت و رأفت پيش گير و آنرا بين دو قطب نزديكي و دوري در آميز ان‏شأالله.

بخش‌نامه امام به «محمّد بن ابي بكر»، آنگاه كه به حكومت مصر منصوب مي‏‌شد 3

بال فروتني و مهربانيت را بر مردم بگستران، و نرم‌خوي و گشاده‌روي باش، و همه را با يك چشم ببين، و بين آنان تبعيض روا مدار تا زورمداران طمع نكنند كه به پشتوانه‌ي تو ستم كنند، و ناتوانان از عدالت تو نااميد نشوند. بي‏‌شك خداي متعال از شما درباره‌ي بندگانش بازخواست كند و از كردارهاي كوچك و بزرگ، و آشكار و پنهانشان پرسد، پس اگر عذاب كند شما ستمكارتريد، و اگر ببخشايد او بزرگوارتر است. اي بندگان خدا، بدانيد كه پرهيزكاران، هم در دنيا بهره‌‏ور شدند و هم در آخرت. پس با اهل دنيا در دنياشان شريك شدند، امّا اهل دنيا در آخرت آنان سهمي نداشتند. آري، در دنيا به بهترين وجهي زيستند و از بهترين‌ها به بهترين شرايط دست يافتند. پس، از دنيا چون خوشگذران‌ها برخوردار بودند و چون جبّاران و سركشان از آن كام گرفتند، سپس از دنيا با ره‌توشه‌‏اي كافي و تجارتي پرسود رخت بر بستند.

آري، در دنيا لذّت زهد را چشيدند و به يقين دريافتند كه فردا در قيامت زير سايه‌ي لطف و در جوار الهي‌‏اند و آنچه درخواست كنند رد نشود و از لذايذ آنان كاسته نگردد. اي بندگان خدا، از فرا رسيدن مرگ و نزديكي اجل بترسيد و ره توشه‌ي خود را فراهم آريد، كه مرگ دريچه‌‏اي است به دنيايي عظيم و حادثه‏‌اي بزرگ، يا خير است كه شرّي آميزه‌ي آن نيست، يا سراسر شرّي است كه خيري در آن نباشد. پس چه كسي به بهشت نزديك‏‌تر از آن است كه براي بهشت كار كند، و چه كسي به دوزخ نزديك‏‌تر از آن است كه كردارش دوزخي باشد شمايان در برابر مرگ خواه ناخواه تسليميد. اگر در راه باشيد و در مسير ايستيد شما را بگيرد و با خود برَد، و اگر بگريزيد سرانجام بر شما دست يابد و بدانيد كه مرگ از سايه‏‌ي شما به شما نزديك‌‏تر است.

آري، مرگ بر پيشانيتان نوشته شده و دنيا پشت سرتان چون طوماري در هم پيچيده است. پس، از آتشي كه ژرفاي آن عميق، و حرارت آن شديد، و عذاب آن جديد است بپرهيزيد، خانه‏‌اي كه در آن رحمت نبوَد و به فرياد كسي نرسند و از رنج و اندوه نجات ندهند. اگر توانستيد بر خوف خود از خدا بيفزاييد و گمانتان را به او نيكو سازيد، چنين كنيد و هر دو را در كنار هم فراهم آريد، كه خوش‏گماني به پروردگار هم‌‏وزن ترس از اوست و برترين مردم از نظر گمان نيكو به خدا، ترسان‏‌ترينِ آنان از خداوندند.

بدان - اي محمّد بن ابي بكر - من تو را به سرپرستي بزرگ‌ترين سپاهيانم بر مردم مصر گماردم، پس بايد در مبارزه با هواي نفس خود بپاخيزي و از دينت حمايت كني گرچه از روزگارت ساعتي بيش نمانده باشد، و هرگز به خاطر خشنودي مردم، خداي را به خشم مياور، چون خدا همه چيز است و هيچ چيز جايگزين او نخواهد بود. نماز را به هنگام معيّن به جاي آر و به سبب فراغت، پيش از وقت مگزار و نيز به خاطر اشتغال به كار به تأخير مينداز، و بدان كه تمام كردارت وابسته به نماز است.  پيشواي هدايت و سركرده پستي و گمراهي يكسان نيستند، نيز دوست پيامبر و دشمن او برابر نخواهند بود. پيامبر به من فرمود: «من بر امّتم نه از مؤمن ترسم و نه از مشرك. امّا مؤمن، پس خداوند او را به بركت ايمانش نگه دارد. و امّا مشرك، پس خداوند او را به سبب شركش نابود سازد. ولي من بر شما از منافق ترسانم كه زبانش بر خلاف قلبش گويد. آنچه را شناسيد بر زبان رانَد، و به آنچه ناخوش داريد عمل كند.» 

 
پي‌نوشت‌ها:

1- نهج‌البلاغه: نامه‌ي 5
.
2- نهج‌البلاغه: نامه‌ي 19
.
3- نهج‌البلاغه: نامه‌ي 27.

 
عکس روز
 

 
 
نوا
 

امام زمان،تو ای عشقو ای تمام وجودم(علی فانی)

 
 
ورود اعضاء
   
 
اخبار قرآني
 
 
  جزئیات طرح‌های اجرایی مؤسسه «ثامن‌الائمه(ع)» اصفهان تشریح شد
  وزارت قرآن تشکیل شود / فعالیت‌های قرآنی، متولی مشخصی در کشور ندارد
  اجرای گروه تواشیح ثامن الائمه علیه السلام در مراسم اعتکاف مساجد اصفهان
  کسب رتبه سوم توسط «مریم شفیعی» در مسابقات قرآن اردن
  معرفی نماینده ایران برای مسابقات بین‌المللی قرآن الجزایر
  آغاز فرآیند صدور کارت ورود به جلسه آزمون سراسری حفظ قرآن
  آغاز مسابقات سراسری قرآن بسیج از 9 اسفند/ تجلیل از پیشکسوتان و خانواده شهدای مدافع حرم
  معارفه مدیر عامل جدید موسسه نسیم رحمت رضوی(ثامن الائمه علیه السلام)
  از سوی مؤسسه الرحمن انجام می‌شود؛ طرح حفظ یک‌ساله قرآن در اصفهان
  بی‌توجهی مراکز پژوهشی به ترجمه‌پژوهی قرآن/ جای خالی ترجمه‌های رسانه‌ای
 
 
 
میهمانان دانشجویان خردسالان   فارسی العربیة English
كليه حقوق اين سايت مربوط به مؤسسه ثامن الائمه(ع) ميباشد